Skip to content

OSTLEMISNURK

Kõik, mida vaja, jätkusuutlikuks ja jäätmevabaks eluks ühest kohast ja ühe tellimusega!

Kõik tooted, kategoorias “kohe olemas” saabuvad sinuni 5 tööpäeva jooksul. Ülejäänud tootevaliku osas koondame tellimused kokku ühistellimusteks. Koondame igakuiselt tellimusi, et saaksime pakkuda laiemat valikut keskkonnasõbralikke tooteid. Tootekategooriates on välja toodud, mis kuupäeva südaööl tellimused lukku lähevad ja mis ettevõtetest tellimas oleme. Päev hiljem teeme ära tellimused, mis on meieni laekunud. Ideaalis jõuab antud tellimus kohale 14 tööpäeva jooksul, kui pole märgitud teisiti. Hilinenud tellimusest anname alati märku kirja teel. Hetkel on see meie hinnagul parim võimalik toimimine lähtuvalt jätkusuutlikkusest ja tagab aeguvate toodete värskuse. Lisaks tooted ei seisa lihtsalt laos ja nendest ei saa jäädet, kui neile ostjat ei leidu.

Hoolimata sellest, et hoiame silma peal meie partnerite laoseisudel, võib juhtuda, et tellitud tooted saavad otsa. Sel juhul tagastame koheselt puudujääva toote eest makstud raha. Me teeme kõik selleks, et seda ei juhtuks, aga see on siiski võimalik ja sageli meist sõltumatu.

Igasugune tagasiside toodete ja poe toimimise kohta on alati oodatud emailile ostlemisnurk@metanoia.ee. Samuti ideid tootevaliku suurendamiseks. Vasatame kirjadele E & N.

Ühiselt saame teha ühe väeka ja jätkusuutliku e-poe!

Iga ostuga teed valiku!

Igal valikul on tagajärjed!

Mida valid ,Sina, täna?

Me valime looduse läbi hoolimise ja jätkusuutliku eluviisi kujundamise!

Meie suurim eesmärk on kujundada PRÜGIVABA ELU (zero waste). Mis ideaalis tähendab, et valitud tooted pole loodusele koormaks, vaid väetiseks. See on suur väljakutse, mille nimel töötame pidevalt samm sammu haaval!

Selle eesmärgi saavutamiseks on TOODETE ja PAKENDITE KOOSTIS võimalikult suures mahus LOODUSLIK ja PLASTIVABA. Loodusliku tooraine puhul on eelistatud orgaaniline/mahe (sertifitseeritud) ja vegan (taimne) tooraine. Küll aga on osalt kasutatud loomatööstuse, jahinduse jääke näiteks rasva, nahka, karva, villa jne, mis muul juhul lõpetaks jäätmena prügimäel. Lisaks kontrollitud loomakasvatustest pärinevat villa, siidi ja mesilasvaha. Antud loomne tooraine asendab plastist ja välismaalt tulevaid alternatiive ja ei koorma tootmise, kasutamise ega eluea lõpus loodust. Loodusliku tooraine valimisega püüdleme 100% biolagunevate toodete ja pakendite poole kasutades lisaks klaasi ja metalli, mis on lihtsalt ümbertöödeldavad või korduvkasutatavad. Kui päris plastivaba pakendit pole, siis valime täidetava pakendiga toote ja tegeleme edasi alternatiivsete valikute otsimisega.

PLASTIVABA TÄHENDAB, ET TOOTE TOORAINENA POLE KASUTATUD NAFTAT. Plastid (va 100% taimsest toorainest bioplastid) pole biolagunevad ning neid on valdavalt keeruline ümbertöödelda või polegi seda võimalik teha. Seega lõpetavad need heal juhul jäätmetena prügimäel, halvemal juhul looduses. Jäädes loodusele koormaks 500-1000 aastaks. KÕIK NAFTAST TOODETUD TOOTED, MIDA POLE ÄRA PÕLETATUD, ON SIIANI ALLES. Lisaks eraldub plastide tootmise, ümbertöötlemise, kasutamise ja lagunemise käigus MIKROPLASTI. Mikroplast reostab loodust ja jõuab looduses ringlemise tõttu meie toidulauale ja ka meie organismi. Seega väldime toote pakendite ja sisu puhul plaste (n kile, plastmass jne), aga ka rõivatööstuses laialt kasutatud “plaste” nagu elastaan, polüester, polüamiid jne.

Teeme oma parima VÄLTIMAKS PALMIRASVA sisaldavaid tooteid, mille istanduste rajamiseks hävitatakse vihmametsi kogu sealse liigirikkuse ja ökosüsteemiga ning lisaks reostab tootmine kohalikku vett. Seetõttu on väljasuremisohus peaaegu 200 liiki (tuntumad neist orangutanid, elevandid, tiigrid, ninasarvikud). Palmirasv on laialdaselt kasutatav toidu-, kodukeemia- ja kosmeetikatööstuses. Sellest toodetakse mitmeid erinevaid aineid ja sageli on neid aineid võimalik toota erinevatest õlidest sh naftast (n glütseriin), mis teeb tooraine vältimise väga keeruliseks. Küll aga, uurime oma poolt pakutud toodete koostiseid ja vajadusel teeme kindlaks nende tooraine. Mõnel teadaoleval juhul leiab palmirasva mõnest meie pakutud tootest, aga jätkusuutliku (RSPO) märgisega, mis on aga kaugeltki ideaalne, kuid siiski biolagunev ja parem naftast vms keemilisest ainest.

Soovime, et kogu tooraine tuleks taastuvatest allikatest, aga see hetkel tundub küllalt võimatu. Siiski saame teatud aineid teadlikult vältida. Seega ei sisalda ükski meie toode turvast. Samuti minimeerime kaoliini ehk valge savi (sh muud savid) sisaldust toodetes. Sest tegemist on kaevandavate ainetega, millel on suur keskkonnamõju. On kaevandatavaid aineid, millel puudub asendus ja/või mille varud on suured ning mille kaevandamine tänapäeval käib minimaalse maapinna kahjustamise ja veega pumpamise teel (nt erinevad soodad). Samuti koormab näiteks turvas ja ka savi vette sattudes kanalisatsiooni ja tekitavad setteid. Samadel põhjustel minimeerime toodete hulka, mis sisaldavad igasugust orgaanikat (kohvipuru, taimeosad).

VETT ja ÕHKU leidub igal pool maailmas. Leiame, et neid EI PEA TRANSPORTIMA. Seega eelistame tooteid, mis on PAKENDI-, VEEVABAD, taastäidetavad ja -kasutatavad, toodetud kohapeal, kohalikust toorainest. Toote pakend on tootele vastavas suuruses ning sisaldab minimaalselt õhku, samuti toodete postitamisel valime nende suurusele vastava pakendi.

Vähendades nii transpordist ja tarbimisest tekkivat ökoloogilist jalajälge. Laias laastus, kui toote ja selle pakendamisega suudame kogumahtu 50% võrra vähendada (vesi, õhk, pakend), siis väheneb ka transpordi maht 50% võrra. Samuti jäävad kasutamata ressursid, mis muidu on vajalikud suurema pakendi tootmiseks (vesi, elekter, tooraine) ja transportimiseks.

Võimalikult KOHALIK TOORAINE JA TOOTMINE tagab samuti minimaalse vajaduse toorainet ja hiljem valmis toodet transportida. Oluline on, et seal kus on tooraine on ka tootmine, nii on võimalikult vähe edasi tagasi transporti. Seega eelistame euroopast pärit toorainest tehtud tooteid, mis on toodetud siin kohapeal.

CO2 NEUTRAALNE

Püüdleme CO2 neutraalsuse poole igal rindel.

Seega soovime pakkuda kõiki jätkusuutlikuks eluks vajalikke tooteid eestisiseselt ühest kohast, ühe tellimuse, ühe transpordiga. Seega teeme pidevalt tööd meie tootevaliku laiendamiseks erinevates valdkondades ja parendades süsteemi, et oleks lihtne leida tooteid selga, jalga, koju, toidulauale.

Kogume valdavalt tellimused kokku kindlaks määratud kuupäevaks ja esitame seejärel koondatud tellimused oma koostööpartneritele. Tellime valdavalt tooteid, mis on meilt tellitud. Sellega vähendame ühe toote kaupa saadetavate pakkide hulka, mis omakorda aitab vähendada transpordi, pakendi jne osakaalu.

Meil EI SAA OLEMA keskkonna mõjude vähendamise tõttu OMA POODI ega eraldi LAOHOONET. Hoiame minimaalset laoseisu. Mõnel juhul võib siiski üksik toode lühiajaliselt nö laos seista, sest mõnel juhul on seatud miinimum tellimuse esitamiseks, vahel soodsamaks transpordiks ja vahel puudub võimalus toodet osta ühe kaupa. Samuti hoiame väikest valikut igapäevaselt tarbitavaid tooteid laos, mis on kohe saadaval.

Kõige parem toode on ostmata toode! Aga kui on midagi vaja, siis OSTA MIDAGI, MIS KESTAB, ON KVALITEETNE ja millest EI JÄÄ KASUTUSAJA LÕPUS MIDAGI JÄRGI, mida ei saaks ümber töödelda ja komposteerida.

Samuti proovime hoida oma sotsiaalmeedias ainult viimase aja postitusi, et ei peaks neid kuskil hoiustama ega energiat selleks kulutama. Lisaks ei sobi meile sotsiaalmeedia poolt loodud võlts kuvand, mis loob standardeid ja suunab veel rohkem inimesi tarbima. Samuti ei meeldi meile sotsiaalmeedia puhul fokuseeritus välisele – meie jaoks on oluline eelkõige sisu. Kõige olulisema säilitame aga meie kodulehel jagamisnurgas! Eelistades pilte videole, podcasti videole, et oleks võimalikult väike keskkonna jalajälg.

Samal põhjusel puudub meil ka kliendi konto loomise võimalus, mis kogub andmeid ning omab seega vajadust antud infot “pilve” salvetada.

Meil on oma taaskasutusprogramm. Tagastaded meile tühju pakendeid (papp, paber, klaas, metall koos kaante või korkidega) või riideid. Paberi ja papi kogume kokku ja viime Räpina paberivabrikusse või tselluvilla tootjale. Kõiki pakendeid, mida saab uuesti kasutada, lähevad uuesti käiku nii meie kui ka meie koostööpartnerite poolt. Riiete puhul kõik, mis on terve ja endiselt kasutuskõlblik, läheb uuesti müüki. Taaskasutatud riiete müügist saadud tulu läheb 100% heategevuseks. Teeme selle summa mahus annetuse aasta lõpus. Riided, mis on meieni jõudes mitte müügikõlbulikud, lähevad eelistatult parandusse ja siis müüki ning viimase variandina kasutusse materjalina kohalike koostööpartnerite poolt.

Vaata täpselt, millised tooted ja pakendid siia alla kuuluvad!

vähemalt 15 tagastatud eset = -10% soodustust ostukorvist

Lisaks vähemalt 5% müügitulust suuname fondi, millest toetame heategevust (lapsed, keskkond).

KOOSTÖÖ

Kui sina teed või tead kedagi, kes toodab meie põhimõtetele vastavaid tooteid, siis kirjuta meile. Meil on sageli ideid ka uute toodete loomiseks, mida oleme lahkelt valmis jagama. Samuti saame koos leida variante, kuidas vajadusel toode meie põhimõtetega vastavusse viia. Saame aidata nii pakendiga kui ka materjali, toorainega.

Lisaks, kui sa tead mõnda välismaist toodet, mida väga sooviksid meilt osta, aga see puudub meie valikust, siis anna ka sellest kirja teel märku!

ostlemisnurk@metanoia.ee

Oleme väga tänulikud! Ühiselt saame luua ühe väeka poe ja jätkusuutliku maailma!