Skip to content

KANEELI-KÕRVITSASAI

Mõnusalt mahlane ja kaneeline sai, mis sobib nii tähtpäevaks kui ka tavalise päeva erilisemaks muutmiseks. See on üks mu lemmikretsepte, mida ikka aeg-ajalt tellitakse. Seekord siis tegin seda oma kallile emale Emadepäevaks. Samuti on selle retsepti pluss, et kõik tooraine va sool, suhkur ja kaneel on eestimaised. Algne retsept pärineb perenaine.ee lehelt. Aga kuna ma ise ühtegi retsepti ei suuda algusest lõpuni järgida, eriti kui ma teen seda juba mitmendat korda, siis on juures natuke oma loomingut ja täiendusi. Mängides erinevate jahude, koguste ja lihtsalt tunnetusega ehk infoga, mis minuni sel hetkel jõuab. Samuti tuleb iga toit parim, kui seda tehakse hea tunde ja armastusega.

  • 12 g kuivpärmi (25-30g tavalist pärmi)
  • 6 dl nisujahu (u 360-460g, pane alguses vähem ning lisa vajadusel juurde), olen teinud ka 100% speltajahust, lisanud osaliselt kaerajahu, kliisid, Veski Mati mitmeviljajahu jne, annab rohkem maitset kui valge jahu kasutamine, aga tasub meeles pidada, et spelta (looduslik nisu sort, aretamata, sealne nisuvalk on kehale lihtsamini lõhustatav) või nisujahu on siiski vajalik, et saia koos hoida.
  • 1,2 dl piima (u 120g)
  • 1,8 dl kõrvitsapüreed (u 200g)
  • 50 g võid
  • 50 g suhkrut
  • näputäis soola

Täidis:

  • 2 dl suhkrut (u 160g)
  • 2 spl kaneeli
  • 50 g võid

Kuna mulle endale meeldib grammidega retsepte kasutada, sest nii pole vaja peale kausi ja kaalu enam eraldi mõõdunõusid, siis lisasin retseptile grammid.

Ma kasutan isetehtud ja sügavkülmutatud kõrvitsapüreed. Esimese sammuna kuumutan potis püree (võib olla veel jääs), piima ja või kuni või on sulanud, natuke kuumemaks kui keha temperatuur. Arvestades, et jahu on ka külm võttes taigna temperatuuri madalamaks (kerkib paremini, kui taigna temperatuur püsib mõnus soe). Aga kindlasti tuleb jälgida, et kuumutatav segu poleks liiga kuum, sõrme peab suuta vabalt segu sees hoida.

Sega jahu hulka pärm, sool ja suhkur või vedela pärmi puhul sulata pärm kausis suhkru ja soolaga lisa jahu ning siis mõlemal juhul lisa kuumutatud segu. Sõtku kuni saad ühtlase taina, vajadusel lisa jahu, mina lisan vahel ka natuke õli/rasva. Taigen peab tulema elastne ja pehme, aga tulema lahti kausi ja käte küljest. Vajab sõtkumist u 20 minutit. Kata kauss rätikuga ja lase soojas kohas kahekordseks kerkida, u 25-30 minutit, aga see oleneb toa temperatuurist.
Vahepeal sulata või, lisa sinna kaneel ja suhkur ning sega ühtlaseks pastaks. Ma leian, et seda on nii lihtsam noaga taignale määrida ja see ei pudene sealt ära. Samuti aitab ühtlasemalt kaneeli laiali jaotada.

Rulli kerkinud tainas nelinurkseks, kata suhkru-kaneeli-või pastaga. Lõika taigna ribadeks ja tõsta üksteise peale nagu piltidel. Kuhilast lõika väiksemad hunnikud ja asetan need võiga määritud vormi. Puudub vajadus küpsetuspaberiks (pole vaja kasutada midagi, milleks pole otsest vajadust, pidades meeles keskkonnasõbralikke lahendusi). Mina kergitan enne ahju panemist veel 10-15 minutit, retsept seda aga ei nõua. Saad ise järgi katsetada.

Küpseta 180-kraadises ahjus u. 30-40 minutit. Saia küpsust saab kontrollida puutiku või noaga (sest ka selleks pole vaja eraldi puutikke osta). Võta ahjust ja lase veidi jahtuda, kummuta vormist välja ning naudi. Värskelt parim, kuid kõrvits hoiab saia kuivamast mitu päeva.

Perenaine.ee pakub ka varianti, et lisada saiale glasuur. Mina pole seda teinud, sest sai tuleb niigi hea ja viib keele alla. Kellel neid lisakaloreid siis ikka vaja on. Aga soovi korral võib seda proovida. Selleks sega ühtlaseks 45 g tuhksuhkrut 1,5 tl vee ja 0,5 tl õliga ning nirista saiale.

Naudi külma piima või kuuma teega!